Lupénka 2015? Stále je řada nevědomých

Ačkoli by se mohlo zdát, že o lupénce už ‚všichni vědí všechno‘, opak je i v roce 2015 pravdou. Potvrzují to i pacientské semináře organizované Nadačním fondem pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) v rámci projektu ‚Lupénka nemusí být NAVŽDY‘. Světový den lupénky připadající na 29. října by tak měl být připomínán s velkou závažností.

„Ať již jde o informace o nejmodernější biologické léčbě, přístupu zdravotních pojišťoven nebo zaměstnávání osob s handicapem, vždy v debatách s pacienty nalézáme nová a nová témata,“ říká Hana Potměšilová, ředitelka NFOZP. A jako perličku uvádí třeba fakt, že pro mnohé pacienty je novinkou, že konkrétně k návštěvě specializované kožní kliniky v nemocnici nepotřebují doporučení svého praktického lékaře nebo obvodního dermatologa.

Ne každá neznalost je ale takto banální. „Mnohem horší je, že si lidé neuvědomují, že lupénka není ‚pouze‘ kožní onemocnění, ale jde o systémový zánět, který u pacienta může vyvolávat nebo zhoršovat řadu dalších chorob. Poslední lékařské výzkumy ukazují, že lidé s lupénkou mají násobně vyšší riziko například srdečních onemocnění nebo cukrovky,“ pokračuje Hana Potměšilová. Poslední čísla České správy sociálního zabezpečení navíc ukazují, že od roku 2010 se o 19% zvýšil počet invalidních důchodů vyplácených lidem s diagnózou psoriáza či psoriatická artritida.

I proto se NFOZP rozhodl v letošním roce projekt ještě více zaměřit na pacienty a jejich přístup k informacím. „Máme za sebou čtyři z osmi seminářů, začátkem listopadu budeme rozesílat dotazník, který jsme připravili ve spolupráci s vedením České dermatovenerologické společnosti, jež je i partnerem projektu, připravili jsme aktualizovanou podobou mobilní aplikace pro telefony s operačním systémem Android,“ vyjmenovává Hana Potměšilová. V rozpisu seminářů je ještě Praha (5.11.), Ostrava (19.11.), Liberec (26.11.) a Olomouc (2.12.).

Už nyní navíc startují přípravy dalšího ročníku. „S našimi partnery, jako je Pfizer, WHO nebo VZP se zamýšlíme nad nejvhodnějšími a pro pacienty nejpřístupnějšími formami komunikace, protože se ukazuje, že v dnešním informačním smogu se ztrácí ty důležité vědomosti, které pacienti potřebují, a místo nich se k nim mnohdy dostane jen reklamní sdělení v letácích,“ uzavírá Hana Potměšilová.

Semináře projektu ‚Lupénka nemusí být NAVŽDY‘ ještě proběhnou:

Pár čísel ze statistik

Pacienti se středně těžkou až těžkou lupénkou:

Pacienti s lupénkou také uvádí, že:
Ve své kůži s radostí
NFOZP - Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením
Facebook


Copyright ©2015 NFOZP. Kontakt: info@navzdy.info