O lupénce

Pokud trpíte vy nebo někdo ve vašem okolí kožním onemocněním zvaným lupénka (odborně nazývanou psoriáza), může vám velmi pomoci znalost faktů o tomto onemocnění. Čím více informací o tomto onemocnění kůže získáte, tím lépe budete moci porozumět nemoci jako takové.

Lupénka je chronické zánětlivé kožní autoimunitní onemocnění, které se projevuje výsevem rudých či nachových, ostře ohraničených ložisek s nánosem stříbřitých šupin.

Tato často bolestivá ložiska mohou praskat a krvácet. Nejčastějším místem výskytu jsou lokty, kolena, oblast beder a kštice. Může se však vyvinout kdekoli. Běžně se setkáváme s psoriázou nehtů, dalšími místy výskytu jsou dlaně, plosky nohou, genitál a vzácně i obličej. Léze bývají symetrické, tj. nacházejí se na stejných místech na pravé i levé polovině těla. Lupénka je často provázena svěděním kůže. Psoriáza postihuje muže i ženy, a přestože není dědičná, dědičný sklon k tomuto onemocnění je prokazatelný.

První výsev lupénky je nejčastější v rané dospělosti a okolo 40.–50. roku života. Toto kožní onemocnění však může propuknout kdykoliv. V ČR jsou lupénkou postižena cca 2 % celkové populace.

Příčiny vzniku lupénky

Jedná se o autoimunitní onemocnění kůže, při kterém dochází k narušení funkce určitého druhu bílých krvinek, tzv. T-lymfocytů.

Ty po své aktivaci vyvolávajícími faktory spouští zánětlivou reakci a imunitní odpověď organismu. Následně dochází ke zmnožení kožních buněk, zrychlení jejich růstu a poruše rohovění.

Za normálních okolností dochází k obnově povrchu kůže (procesu dozrávání kožní buňky) za cca 28 dní, což je doba, kterou potřebují buňky, aby z nejhlubší vrstvy kůže doputovaly k povrchu. U lupénky je tento proces zrychlen na pouhé 4 dny, což je proces 7× rychlejší.

Pokud máte v rodinné anamnéze výskyt lupénky neboli psoriázy, vyhýbejte se vyvolávajícím faktorům, předejdete tak propuknutí tohoto onemocnění.

Nejčastější vyvolávající faktory

  • Psychické vlivy – chronický stres
  • Infekční onemocnění a záněty – angína a streptokokové infekce
  • Hormonální vlivy – puberta
  • Interní choroby – cukrovka
  • Mechanické a chemické vlivy – úraz
  • Léky – beta-blokátory
  • Sezonní – střídání ročních období
  • Životospráva – alkohol

Formy lupénky

Lupénka může mít různý průběh a může se projevovat svěděním nebo pálením kůže. Vyskytuje se v mírných, středních a velmi těžkých formách a zároveň se liší podle místa výskytu a vzhledu ložiska.

Ložisková (plaková) lupénka

Patří mezi nejčastější formy s ostře ohraničenými ložisky, která jsou zbarvena do nachova až ruda. Vyskytují se symetricky nad lokty či koleny, v oblasti beder a časté jsou též ve kštici.

Ložisková lupénka

Kapkovitá (guttátní) lupénka

Guttátní forma lupénky se vyznačuje okrouhlými drobnými ložisky s nánosy šupinek, které jsou rozesety po celém těle jako kapky vody.

Kapkovitá (guttátní) lupénka

Inverzní lupénka

Inverzní lupénka se vyskytuje hlavně v oblasti třísel, pupíku, podpaží, pod prsy či v oblasti genitálu.

Inverzní lupénka

Pustulózní lupénka dlaní a plosek

Tato forma lupénky je charakterizována úpornými recidivujícími výsevy drobných puchýřků zaplněných hnisavým mléčným obsahem. Vyskytuje se v oblasti dlaní, plosek nohou a prstů.

Pustulózní lupénka dlaní a chodidel

Pustulózní generalizovaná lupénka

Výsev hnisavých puchýřků postihuje celé tělo a onemocnění bývá provázeno horečkou. Její výskyt je naštěstí velmi vzácný.

Pustulózní generalizovaná lupénka

Lupénka ve vlasech

Jedná se o velmi častý projev lupénky, kdy se ložiska vyskytují za ušima a na zátylku. Léčba je náročná, není však příčinou vypadávání vlasů.

Lupénka ve vlasech

Lupénka nehtů

Lupénka na nehtech se často zaměňuje s plísní. Nehty jsou deformovány a na jejich povrchu mohou být žlutavé či hnědavé skvrny a dolíčky.

Lupénka nehtů

Lupénka kloubů (psoriatická artritida)

Lupénka kloubů (psoriatická artritida) postihuje přibližně 30–40 % nemocných s lupénkou. Onemocnění kloubů se objevuje nejčastěji do 10 let od vzniku kožních projevů. Jedná se o zánětlivé kloubní onemocnění, které postihuje kromě kůže i klouby. U těžších forem psoriatické artritidy dochází ke ztrátě funkce s nevratným poškozením kloubů, často až k trvalému postižení. Ve většině případů se vyskytuje spolu s onemocněním kůže, ale může se vyskytovat také samostatně, tedy bez kožních projevů. Je zde důležitá včasná diagnostika, na které se podílí dermatolog ve spolupráci s revmatologem.

Lupénka kloubů (psoriatická artritida)

Jiná zdravotní rizika

V posledních letech se potvrzuje, že toto chronické autoimunitní onemocnění – lupénka – je častěji asociováno s interními chorobami, které mají buď podobný způsob vzniku, nebo vznikají na základě chronického zánětu.

Mezi tato onemocnění patří Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, Bechtěrevova nemoc, dále pak diabetes mellitus II. typu, ischemická choroba srdeční, obezita, zvýšená hladina krevních tuků, ale také onemocnění jater či deprese.

Více informací a kvalitních rad naleznete také na stránkách ordinace.cz

Vrstva-3Ve své kůži s radostí
NFOZP - Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením
Facebook


Copyright ©2015 NFOZP. Kontakt: info@navzdy.info