Život s lupénkou

I s lupénkou lze prožít život naplno. Lupénka neboli psoriáza sice není definitivně vyléčitelná, ale existuje řada pacientů, kteří svým pozitivním přístupem dokázali nad touto nemocí kůže zvítězit a potlačit její projevy téměř k normálu. Důležité je zaujmout pozitivní vztah k životu.

Prevence

Zabránění samotnému vzniku není možné, ale správným přístupem lze průběh tohoto onemocnění zlepšit. Životu s lupénkou je třeba se do určité míry přizpůsobit.

Jedním z nejčastějších spouštěčů lupénky je psychická zátěž. Ta také dokáže velmi výrazně ovlivňovat její stav. Prvním krokem je vyhledat odbornou pomoc.

Navštivte praktického lékaře nebo dermatologa, který musí nejprve stanovit diagnózu. Poté vám bude doporučen nejvhodnější způsob léčby psoriázy.

Návštěva lékaře, dermatologa

Sepište si seznam otázek a témat pro rozhovor s dermatologem a vezměte si jej s sebou.

Přineste s sebou seznam všech v současnosti užívaných léků, včetně vitaminů a výživových doplňků, deník pacienta s lupénkou, a bude-li to vhodné, i vyplněný dotazník DLQI, který vyhodnocuje, do jaké míry ovlivňuje lupénka kvalitu vašeho života.

Mezi jednotlivými návštěvami dermatologa si veďte deník, v němž budete sledovat příznaky a účinnost léčby lupénky a zaznamenávat také další věci, které u vás lupénku patrně zlepšují či zhoršují.

Jak zvládnout lupénku

Přiznejte si své pocity – pocity smutku, hněvu či zklamání ve spojení s nemocí kůže – lupénkou – jsou přirozenou reakcí, ale neutápějte se v těchto pocitech příliš dlouho.

Zvládněte stres – stres (reakce na nadměrnou zátěž) je prokázaným vyvolávajícím faktorem lupénky u mnoha pacientů.

Naučte se cvičit relaxační techniky.

Hledejte podporu – pomoc a povzbuzení můžete nalézt u členů rodiny a přátel. Kromě toho existuje řada pacientských organizací.

Neuzavírejte se do sebe a choďte mezi lidi se stejným onemocněním 

Příležitost pro takové setkání nabízí bezplatná pacientská konference „O LUPÉNCE (NE)JEN PRO PACIENTY“, která je zaměřena nejen na komplexní problematiku léčby tohoto onemocnění kůže, ale také na práva a povinnosti pacientů s lupénkou. Tato konference se koná u příležitosti Světového dne lupénky, který každoročně připadá na 29. října. V České republice úspěšně proběhly již dva ročníky a připravuje se další, který proběhne v říjnu 2014.

Linka Platformy zdravotních pojištěnců

V České republice existuje také linka Platformy zdravotních pojištěnců, což je bezplatná služba v podobě informační linky pro veřejnost. Tato linka je určena pacientům, rodinným příslušníkům, zástupcům pacientských organizací, lékařům a zájemcům z řad veřejnosti, kteří se chtějí dozvědět více o dostupnosti hrazené péče. Pokud máte jakékoli dotazy k této problematice nebo přesně nevíte, na co máte ze zákona nárok, volejte bezplatně na telefon 800 227 777 (po, út, čt 14–18 hodin) anebo pište na linka@zdravotnipojistenci.cz .

Stravujte se zdravě

Cesta ke zlepšení stavu lupénky vede i přes správnou životosprávu. Osvojte si její základní pravidla a zařaďte do svého jídelníčku především tyto potraviny:

Vyhněte se nadměrnému užívání alkoholu, tučnému masu a živočišným tukům, červenému masu, uzeninám, potravinám s vysokým obsahem soli, konzervantů, barviv, pikantního a exotického koření.

Více informací a kvalitních rad naleznete také na stránkách ordinace.cz
Ve své kůži s radostí
NFOZP - Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením
Facebook


Copyright ©2015 NFOZP. Kontakt: info@navzdy.info